Jak dobrze wykonać zlecenie fotoreportażu Chrztu Świętego?

by - 2/02/2023

Jak dobrze wykonać zlecenie fotoreportażu Chrztu Świętego?Jeśli przygotowujesz się do fotografowania Chrztu, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

  1.  Upewnij się, że wiesz, gdzie i kiedy będzie odbywać się Chrzest. Zaplanuj wszystko tak, aby dotrzeć na miejsce odpowiednio wcześnie. Ja lubię być nawet 30min przed czasem (o ile nie wykonuję zdjęć z przygotowań u rodziny w domu), oglądam wtedy Kościół na zewnątrz i w środku, zastanawiam się gdzie można zrobić pozowane zdjęcia rodzinne, czy jakie ustawienia aparatu dobrać do fotografowania. Jeśli rodzina zdecydowała się na uwiecznienie przygotowań - także bądź tam odpowiednio wcześnie. Takie zdjęcia zajmują mi zwykle ok. 20min i wychodzę, kiedy robi się zamieszanie (pakowanie pieluszek, smoczków, ubieranie butów, kurtek, itp). Wtedy mam jeszcze zapas kilkunastu minut w Kościele.
  2.  Osobiście fotografuję bez żadnej lampy, natomiast mam bardzo jasny obiektyw i on mi wystarcza (np. f1.4/f1.8). Czasami jednak trafiają się bardzo ciemne miejsca, więc jeśli nie czujesz się pewnie bez dodatkowego oświetlenia, zabierz ze sobą lampę!
  3. Zwróć uwagę na ustawienia aparatu - zwłaszcza w ciemnych miejscach, jeśli nie masz ze sobą lampy, uważaj na czułość ISO, żeby nie narobić sobie szumu na zdjęciach. 
  4. Staraj się unikać przeszkadzających elementów i uzyskać jak najlepszy kadr. Nie bój się wejść na środek Kościoła, czy nawet na Ołtarz, jeśli potrzebujesz (zwykle muszę tam wyjść, kiedy jest już moment samego Chrztu). Czasami trzeba też poprosić rodzinę, aby nam nie przeszkadzała - czasami trafi się jakiś "wujek", który nam nie ufa i sam musi wszystko mieć uwiecznione na swoim telefonie. Ja zazwyczaj mówię klientom o tym już dużo wcześniej i przypominam przed samym Chrztem, aby uprzedzili gości, że wynajęli fotografa.
  5. Warto ustalić wcześniej z rodziną, jakie zdjęcia chcieliby otrzymać. Czasami dla kogoś bardzo ważną osobą w życiu jest Babcia i chciałby mieć z nią więcej zdjęć. Zapytaj też o dziadków, chrzestnych, czy rodzeństwo niemowlaka.
  6.  ZAWSZE miej przy sobie zapasową baterię do aparatu oraz kartę pamięci. Ja czasami zabieram też dodatkowy obiektyw.


EMOCJE

Fotografowanie emocji to nie lada wyzwanie. Musisz starać się wypatrzeć i uchwycić te momenty. Jak to zrobić? Zwróć uwagę na mimikę twarzy, np. gości na przyjęciu podczas składania życzeń, czy rozmów. Uważnie przyglądaj się ludziom i wychwytuj gesty, miny, czy uśmiechy. Skup się na twarzach i sytuacjach, które oddają emocje. Musisz być czujny, uważny i gotowy na reakcję, gdy pojawią się niezwykłe lub wzruszające momenty. Użyj szybkiej migawki, aby uchwycić dynamiczne sceny (np. podczas zabawy dzieci). Pamiętaj, że fotografowanie emocji to sztuka, a sukces zależy od Twojego zaangażowania, cierpliwości i umiejętności obserwacji. Im więcej ćwiczysz i eksperymentujesz, tym lepiej będziesz w stanie uchwycić emocje na swoich zdjęciach. Możesz zabierać aparat ze sobą na własne rodzinne spotkania, rocznice, czy urodziny i trenować! :)
POWODZENIA ♥

You May Also Like

0 komentarze

Dziękuję za każde napisane słowo !♥
Thank You for every written word !♥