Adoptuj królika

by - 4/18/2017

Co prawda już po świętach, ale uważam, że ten post jest nam wszystkim potrzebny. Wielkanoc. Z czym kojarzy Wam się to święto? Kurczaki, jajka, palmy, biały barszcz, baranek, zające, króliki. Dzisiaj skupimy się jednak na tych ostatnich. Pseudo hodowle królików (i nie tylko) to w dzisiejszych czasach bardzo duży problem. Zwierzaki odbierane są z warunków niegodnych dla żadnego stworzenia na świecie. Dzieje się tak tylko dlatego, że taka hodowla to niezwykle opłacalny biznes. Jednak czy wart swojej ceny?Zachęcam Was do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, kupienia klatki i podarowania domu jakiemuś kochanemu maluchowi. Jeśli jednak nie macie takiej możliwości, istnieją oczywiście inne formy pomocy zwierzakom. Zarówno finansowe, jak i zbiórki żywności, sianka, zabawek, kocyków i innych przydatnych rzeczy. Na końcu posta znajdziecie linki do stron, na których możecie zaangażować się w pomoc.


Jak widzicie, domku szukają nie tylko króliki, ale też inne gryzonie i podobne stworki. Na zdjęciu powyżej Pinki, który szczęśliwie znalazł już dom. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie zwierzaki mają tyle szczęścia co on. Tutaj możecie przeczytać o interwencji w jednej z takich pseudo hodowli i o tym, w jakich warunkach najczęściej zastaje się takie biedne istotki. Każdego dnia w naszym kraju na przeróżnych targach, handlach dochodzi do sprzedaży zwierząt. Wydaje się Wam, że króliki ze sklepów zoologicznych pochodzą od innych osób? Nic bardziej mylnego... Zajrzyjcie na tę stronę (i parę innych, które za moment podam). Oprócz uszatych zdjęć, królików do adopcji, próśb o pomoc w różnej formie, znajdziecie też wskazówki jak dbać o takich przyjaciół oraz obejrzycie wiele przekochanych filmów z tymi zwierzętami.
Króliki w sklepach zoologicznych często brane są zbyt wcześnie i nie mają  w pełni wykształconej odporności - przez co przedwcześnie umierają. Sama jestem "przykładem" na potwierdzenie tych słów. Kupiłam królika ok. 1,5 roku temu i po kilku miesiącach przestał jeść, zaczął być ospały, nie kicał, aż w końcu stało się najgorsze. Ponadto takie króliki ze sklepu mogą posiadać bardzo wiele wad genetycznych, bo hodowcy nie dbają szczególnie o dobre geny.


Apropos punktu 8. - Uszakom dużo lepiej żyje się w parze, ponieważ są zwierzakami stadnymi, a człowiek nigdy nie zastąpi im partnera. Będąc małym brzdącem miałam królika miniaturowego, który żył 7 lat, i prawdopodobnie gdyby nie nieszczęśliwy wypadek - towarzyszyłby mi w pisaniu tego posta. Te urocze zajęczaki żyją bowiem nawet do 15 lat!Jest bardzo niewielu weterynarzy, którzy znają się na zajęczakach i niestety udając się z takim przyjacielem do zwykłego lekarza weterynarii można zrobić więcej złego niż dobrego. Króliki bowiem podlegają pod zwierzęta egzotyczne, na które lekarze muszą robić konkretną specjalizację. W awaryjnej sytuacji można próbować pomóc swojemu zwierzakowi "na własną rękę". 
Można stosować pellety, które zrobione są z mielonego drewna. Nie pylą się, a doskonale wchłaniają mocz i jego zapach. 

Źródła grafik: Bunny Expert | Kupek & Aisa | Stowarzyszenie Pomocy Królikom | Zakróliczeni

Serdecznie Was zachęcam do wszelakiej pomocy uszatym (nawet udostępnienie tego posta, czy wspomnienie o adopcjach królików na swoich blogach bardzo dużo da) oraz do samej adopcji, bo naprawdę warto! Ponadto możecie obserwować strony, które poniżej podlinkowałam - często bowiem poszukuje się wolontariuszy w różnych miastach.

Fundacje i stowarzyszenia zajmujące się królikami:
Stowarzyszenie ArbuZ | Fundacja Azyl dla Królików | Fundacja Królewska | Fundacja Przygarnij Królika | Stowarzyszenie Pomocy Królikom | Sopockie Uszakowo | Uszata Przystań | Króliczy Zakątek | Śląskie Króliki | Króliki do adopcji | Domy Tymczasowe SPK |


Buziaki:*

You May Also Like

6 komentarze

 1. Wspaniały post ,super napisany 😍😘😘

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny posy i bardzo dużo sie dowiedziałam <3

  http://ispossiblee.blogspot.com/2017/04/jak-zaplanowac-kupno-wymarzonej-sukni.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post, ja miałam kiedyś króliczka, ale zmarł z zimna. Niestety kiedy jest zima to unoszą dziwny zapach.
  Świetny post, bardzo mi się podobał.
  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 4. te króliczki są piękne szkoda,że moi domownicy nie zaakceptowaliby u mnie w domu takiego zwierzątka :(
  Zapraszam do mnie :D
  wojciechowska-olaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem kto kupuje zwierzaka w prezencie...
  Mój blog ♥

  OdpowiedzUsuń
 6. Świętna akcja! Ciesze się, że są tacy ludzie którzy myślą o małych uszatych (i nie tylko!). Osobiście staram się pomóc jak mogę, nawet dobrą radą. Każda pomoc jest dobra, a twój post udostępnię w moim następnym poście :)
  tonaszhoryzont.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde napisane słowo !♥
Thank You for every written word !♥